Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

Kürt Kadın Şairler Buluşmasında Barış Noktası-28 şubat2010

Kürt Kadın Şairler Buluşmasında Barış Noktası-28 şubat2010

Tarih 23 Mart 2010, 17:10 Editör ze

Tütün Deposunda Kürt Kadın Şairler Buluşmasında Barış Noktası Kuruldu


Kürt kadın şairler barış noktasında buluştu


İstanbul Barış İçin Kadın Girişimi 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle 28 şubat 2010 tarihinde Beyoğlu Tütün Deposu’nda Kürt kadın şairleri anlatan etkinlikte sergi açtı ve barış noktası oluşturdu. Belgesel film gösterimi ve panel organizasyonunda konser de vardı.

Kürt Kadın Şairlerin Belgeseli
“Kırdım Kaderin Bilindik Aynası”, 2008’in Mart’ında dört farklı ülkeden Kürt kadın şairlerin buluşmasını anlatan ve yönetmenliğini Deniz Mukan ve Ayşegül Devecioğlu’nun üstlendiği bir belgesel film. Diyarbakır ve İstanbul’da yapılan çekimlerde Kürtçenin Soranî ve Kurmancî lehçelerinde şiirler yazan kadın şairler ele alınmış. Irak’tan Kejal Ahmed, Suriye’den Jana Seyda, İran’dan Nahîd Huseynî, Türkiye’den Fatma Savci ve Gulîzer, ülkelerindeki Kürt kadın şiirinin yanı sıra Kürt kadınların edebiyat ve sanat alanında yaşadıkları ve karşılaştıkları zorlukları anlatıyor.

Belgesel gösteriminin ardından Deniz Mukan, Ayşegül Devecioğlu ve Jana Seyda’nın katılımıyla bir panel yapıldı.

Etkinliğe katılan tiyatrocu Jülide Kural, Kürt kadınlarıyla tanışmasını anlattı. Barış girişiminin içinde yer içinde olduğunu söyleyen jülide Kural, Jana Seyda’dan bir şiir okudu.

Ortak Mücadele Çağrısı
İstanbul Barış İçin Kadın Girişimi adına konuşan Genel-İş Konut Şube Başkanı Nebile Irmak, savaşın sadece Kürt kadınlarını değil, ülkede yaşayan diğer halklardan kadınları da mağdur ettiğini söyledi. Kürt kadınının üzerindeki baskılara dikkat çeken Irmak, “Diğer kadınlara da gül bahçesi sunulmuyor” dedi. savaşın mağdurlarının başında kadınların geldiğini belirterek, Barış İçin Kadın Girişimi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Irmak, farklı halklardan kadınların ortak mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Ayça Damgacı ve Kamucan Yalçın konser verdiler. etkinlikte barış mücadelesini anlatan fotoğraf sergisi ve belgesel gösterimi yaptık.

Bu haber 1991 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Katıldıklarımız

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın-

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın- Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi Girişimi Sur’da sokağa çıkma yasağı olan yerde kalan çocukların dışarı çıkarılmalar...

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016 "Geçen 8 Mart’tan bu yana ülkenin ve bölgenin sürüklendiği savaş ortamında, artan nefret ve kutuplaşmaya karşı biz ...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi