Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

Bakırköy Kadın Cezaevi- Basın Açıklaması Metni-21.10.2011-

Bakırköy Kadın Cezaevi- Basın Açıklaması Metni-21.10.2011-

Tarih 21 Ekim 2011, 23:07 Editör

ARTIK YETER!
SİLAHLARI SUSTURUN,SAVAŞI DURDURUN,
TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIN...

ARTIK YETER!
SİLAHLARI SUSTURUN,SAVAŞI DURDURUN,
TUTUKLULARI SERBEST BIRAKIN... 
  
Devlet barış diyenleri tutuklamaya devam ediyor. Kadınlara  yönelik şiddete karşı ve barış için yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz Barış İçin Kadın Girişimi’nden arkadaşlarımız da tutuklandı. Barış için mücadele eden arkadaşlarımızı tutuklayarak
Sesimizi kısmaya çalışanlara,sözümüzün  duyulmasını engelleyenlere inat seslerimizi duyurmak,tutuklu arkadaşlarımızın serbest kalmasını talep etmek için barış noktasında buluşmayı istedik..

Terörle Mücadele kanunu   barış isteyenlerin,bu savaşı durdurun,artık yeter diyen herkesin tepesinde bir tehdit olarak duruyor..Özgürlükleri temelden tehdit eden, her bir vatandaşın hayatını asılsız hukuk dışı uygulamalarla  riske sokabilecek  bir kanun eşliğinde   haklarımız ve özgürlüğümüz elimizden alınıyor.
 
Biz kadınlar barış demeye devam ederken ,30 yıldır bu topraklarda yaşadığımız savaşın korkunç sonuçlarını bir kez daha yaşadık.Yine gencecik insanlarımızı kaybettik.Ateş her yere düştü,Herkesi yaktı. Ülkenin Doğusundaki , Batısındaki kadınları derinden etkiledi. Barış için sözlerimizi söyleyebildiğimiz heryerde aylardır,yıllardır barışın hemen şimdi gerekli olduğunu anlatmaya çalıştık.Bir tek insanımızı daha kaybetmeye tahammülümüzün olmadığını haykırdık.Savaşa ayrılan bütçenin kadınlara ayrılmasını talep ettik.Duymak istemediniz. Şimdi 30 yıldır süren savaşın en tehlikeli eşiğindeyiz.

Ölümlerin tarafı yok. Gencecik yaşamlar barışa dair taleplere ,sözlere kulaklarını kapayan iktidarca  yok ediliyor. Öldürmeyle, misillemeyle intikamla barışa değil, ancak daha kanlı bir savaşa doğru gidiyoruz.

Buradan çok uzakta gibi hissedilen savaş denilen korkunçluğun yanlızca tabut içinde geri dönen ve hepimizi yakan gençler anlamına gelmediğini,savaşın yaşadığımız toprakları kimsenin güvende olmadığı, halkların  birbirine düşmanlaştığı,  yaratılmak istenen cehenneme çevirildiğini artık görmeliyiz.
Buradan birkez daha Barış için buluşan, Barış için mücadele eden kadınlar olarak * ARTIK YETER* diyoruz.
 
Sınır ötesi operasyonlara tezkere çıkarıp, güvenlik devleti mantığıyla hoyratça çizilen, milliyetçi hezeyanların kışkırtılıp düşmanlıkların körüklendiği, savaş diliyle oluşturulan bu vahim manzara karşısında umudumuzu korumakta zorlanıyoruz.
 
Savaş arkasında yalnızca ölümler , yıkıma uğratılmış bir doğa ve bir daha birbirinin yüzüne bakamayacak kadar nefrete boğulmuş insanlar bırakıyor. En çok da biz kadınlar zarar görüyoruz  bundan.
 
Dilsiz bırakıp hoyratça rehin alarak barışa dair sesi  etkisiz bırakma gayretinin karşısında söyleyecek sözümüz, sorulacak sorularımız var:   Bu memlekette ki bütün halklar barışı isterken, hepimizin kolunu kanadını kırıp barışı konuşacak kimse kalmayana kadar savaşa devam mı edeceksiniz?   Bu sürekli tehdit ve savaş ortamında özgürlükçü, demokratik, sivil  bir anayasa yapma şartları ortadan kalkar. Bütün farklı sesleri kısarak, demokratik siyaset kanallarını tıkayarak yarattığınız bu iklimde,  hazırlanacak anayasa kimin anayasası olacak?
 
Başbakan boş ve nahoş bir gururla: “Türkiye bütün dünyanın yeni kutup yıldızı “diyor kendi ülkesinde savaşı gösteren bir “yıldız” dünyada hangi yöne işaret edebilir? 
Bizler, bütün silahların hemen susmasını, bütün ölümlerin hemen durdurulmasını istiyoruz.   Gözaltılara hemen son verilmeli, KCK davası adı altında tutuklanan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.   Barış iklimini kurmak, müzakere ve diyalog koşullarının oluşturulması için; yaklaşık iki yüz bin kişinin yargılandığı, demokratik itirazı imkansız hale getiren  terörle mücadele yasası derhal kaldırılmalıdır.

Başbakan herkes konuşsun diyor. Biz hiç susmadık,Bizim sözümüz hiç bitmedi.Kadınlar uzun zamandır barış için konuşuyor,bugünde barış için ısrar etmeye devam edeceklerini ve Bütün silahların hemen susmasını, bütün ölümlerin hemen durdurulmasını istiyorlar..

Artık yeter diyoruz  ve tekrar tekrar ısrarla sözlerini söylemeye devam edeceğimizi  duyuruyoruz.. 
Halklar barış istiyor, hükümet savaş mı istiyor? Söz bitti dediğiniz yerdeki ölümlerden, yıkımlardan sorumlusunuz! Barış için söz bitmedi. Bizim barışa dair sözümüz var. Sözümüz silaha uzanan ellerinizi tutacak ve bu topraklarda barış yeşerecek. Barış için ısrar ediyoruz. Başka çare yok, barıştan başka yolda yok.  

Barış İçin Kadın Girişimi 19-10-2011

Bu haber 2064 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Metin Ve Bildirilerimiz

barış için kadın forumu-ist.-17-18 ekim 2009

barış için kadın forumu-ist.-17-18 ekim 2009 Barış İçin Kadın Girişimi olarak bu talepler çerçevesinde yola çıkarken öncelikle operasyonların durdurulmasını ve ...

Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor-konferans sonuç metni için basın açıklama-7 mayıs2013

Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor-konferans sonuç metni için basın açıklama-7 mayıs2013 Basın İçin Kadın Girişimi tüm taraflarla görüşecek! BM 1325 kararı için alternatif eylem planı oluşturacak! G...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi