Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

ankara bikg.biz kadınlar seyretmiyoruz barış için mücadeele ediyoruz. 27 nisan 2013

ankara bikg.biz kadınlar seyretmiyoruz barış için mücadeele ediyoruz. 27 nisan 2013

Tarih 25 Nisan 2013, 18:36 Editör

Gerek Barış için Sürekli Kadın Platformu, gerek Ankara Kadın Platformu ve gerekse Barış İçin Kadın Girişimi olarak sürdürdüğümüz mücadelemize, hangi sosyal ve politik çevreden, hangi inançtan veya hangi cinsel yönelimden olursa olsun daha geniş bir kadın katılımıyla devam etme kararlığındayız.


BİZ KADINLAR SEYRETMİYORUZ BARIŞ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ!

Barış mücadelesini yıllardır sürdüren Ankaralı kadınlar olarak yine bir aradayız. Bu topraklarda barış ikliminin hüküm sürmesi ihtimalinin daha da arttığı bugünlerde, bizler; yıllardan bu yana mücadelesini sürdürdüğümüz “Barış”ın nasıl gerçekleşeceğini ve nasıl “gerçek” bir barış olabileceğini, bu yakın ihtimal dâhilinde konuşmak ve sürece müdahil olmak için bir araya geldik bu kez. Gerek Barış için Sürekli Kadın Platformu, gerek Ankara Kadın Platformu ve gerekse Barış İçin Kadın Girişimi olarak sürdürdüğümüz mücadelemize, hangi sosyal ve politik çevreden, hangi inançtan veya hangi cinsel yönelimden olursa olsun daha geniş bir kadın katılımıyla devam etme kararlığındayız.

Ülkemizde inşa edilecek kalıcı, sürekli bir barışın ve bu topraklarda yaşayan tüm halkların, bu bir araya gelişe ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Ancak böylelikle adına “çözüm” denilen bu sürecin ilerleyen aşamaları için dile getirmekte olduğumuz taleplerimizi ortaklaştırabilir ve bu ortaklıktan aldığımız gücü artırabiliriz.

30 yıldır devam eden çatışma döneminde çok büyük kayıplarımız oldu. Toplumun her kesimi ağır bir şekilde etkilendi ama başta Kürt kadınları olmak üzere biz kadınlar daha çok etkilendik. Zorunlu göç sonucu köylerimizden, kentlerimizden koparılarak büyük kentlerin gecekondu mahallelerinde yoksulluk içinde yaşamaya mahkûm edildik, şiddeti en doğrudan haliyle yaşadık, tacize ve tecavüze maruz kaldık. Hem bu savaşta katledildik, hapsedildik, yoksullaştırıldık; hem de en yakınlarımızı çatışmalarda, faili meçhullerde yitirdik. Bütün bunlara rağmen 30 yıldır barış mücadelesinde aktif bir şekilde yer aldık ve almaya devam edeceğiz.

Kadınlar savaştan en çok etkilenen kesimolmanın yanı sıra yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi barış sürecinin de demokratik ve katılımcı inşası için temel öznelerden biridir. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada gerçekleşen benzer süreçlerde kadınların yaşadığı deneyimleri paylaşacak, barışın yol haritasınıkendi sözümüzle geliştirecek ve bütün gelişmelerin cinsiyet boyutunu ortaya koyacak söylemi ve müdahaleleri üretecek çalışmalarımıza düzenleyeceğimiz bir çalıştayla devam edeceğiz.

Türkiye’nin de imzaladığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararı ile Avrupa Parlamentosunun desteklediği Avrupa Konseyi Üsküp Deklarasyonunda yer alan esaslar, kadınların barış süreçlerindeki yerine ve önemine işaret etmektedir. Bizler, tüm dünyada, kadınların yürüttüğü ısrarlıbarış mücadelesi sonucu oluşturulan bu düzenlemeler ve sürdürdüğümüz barışmücadelesinden aldığımız güçle, kadınların barış görüşmeleri de dahil olmak üzere barışın tesisinin her safhasına katılmaları gerektiğini ve bu hakka sahip olduklarını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Bu kararlarda da yer aldığı gibi; barış müzakerelerinin, kadınlar ve kız çocuklarının savaşta gördükleri zararı telafi etmesi ve barış mücadelesinde edindikleri örgütlenme deneyimlerini devam ettirebilecekleri özgürlük ortamlarının garanti altına alınması gerekmektedir.

Kadınların katılmadığı bir barış sürecinde; barışın toplumsallaşamayacağını,sürdürülebilir olamayacağını, yerelleşemeyeceğini, savaş sırasında uğranmışkayıpların dikkate alınamayacağını ve açıklığın sağlanamayacağını dünyadaki benzer deneyimlerden biliyoruz.

27 Nisan 2013, Tüm Bel Sen Genel Merkezi

BARIŞ İÇİN KADIN GİRİŞİMİ ANKARA

 

Bu haber 1952 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

barış sürecinde neler söyledik-neler eyledik-

sokaklarda yılbaşı süsleri barış dilekleriyle kaplanıyor

sokaklarda yılbaşı süsleri barış dilekleriyle kaplanıyor Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin, Dargeçit abluka altındayken biz de İstanbul’dan başlayarak her yerde meydanlarımızdak...

Seçim süreçlerinin barışla imtihanı…

Seçim süreçlerinin barışla imtihanı… Barışın yeşerdiği, toplumsal grupların birbiriyle konuşabildiği, yüzde 10 barajına rağmen bütün toplumsal kesimleri...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi