Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

4 Mayıs barış için kadın Konferansı programı

4 Mayıs barış için kadın Konferansı programı

Tarih 30 Nisan 2013, 18:17 Editör

Bu konferans yoluyla sizleri içinde bulunduğumuz sürecin kalıcı ve gerçek bir barışa evrilmesi için taleplerimizi ve hangi mekanizmalarla sürece müdahil olacağımızı hep birlikte konuşmaya davet ediyoruz.

Sevgili Kadınlar Barış İçin Kadın Girişimleri olarak son 4 yıldır çeşitli kentlerde barış noktalarıyla savaşa karşı sesimizi yükselttik . Barış mücadelemiz şimdi de "Barış ve Müzakere Sürecinde Biz Kadınlar da Varız" sloganıyla sürüyor. Bizler hem dünyada barış süreçlerinde kadınların ne yaşayıp ne söylediklerini hem de kendi taleplerimizi, sürece nasıl, hangi biçimlerde katılacağımızı tartıştığımız "Barış Sürecinde Kadınlar" konulu geniş katılımlı atölyelerde biraraya geldik. Türkiye’de barışın hem kalıcı hem de gerçekten demokratik ve cinsiyet eşitlikçi bir toplumun inşasına vesile olmasını istiyoruz. Bu nedenle 4 Mayıs 2013 Cumartesi günü Barış İçin Kadın Konferansı'nda buluşuyoruz. Dünya deneyimlerini de konuştuğumuz toplantılarda ve edindiğimiz bilgiler sonucunda kadınların barış süreçlerine çeşitli biçimlerde katıldığını ve katılımlarının barışın sürekliliğini sağladığını gördük. Bazı yerlerde kadınlar, müzakere masasına oturmuşlar, bazı yerlerde kendi paralel barışlarını yapmışlar, ya da uzman, gözlemci, temas grubu ya da arabulucu gibi çeşitli roller üstlenmişler. Bu konferans yoluyla sizleri içinde bulunduğumuz sürecin kalıcı ve gerçek bir barışa evrilmesi için taleplerimizi ve hangi mekanizmalarla sürece müdahil olacağımızı hep birlikte konuşmaya davet ediyoruz.
Program
-10.00 – Açılış ve BİKG hakkında bilgilendirme
-10.20-  Dünya deneyimlerinde kadınlar Nazan Üstündağ
-11.00 – Toplumsal cinsiyet ve catisma süreclerinde kadinlar -Yakın Ertürk
-11.30-Taleplerimiz (Taleplerimizi derinleştirmek ve takibini yapabilmek için komisyonların oluşturulması)
-13.00-13.30 Öğle Yemeği Arası
-13.30-14.30 Sanam Naraghi Anderlini ile Skyp aracılığıyla mekanızmalar üzerine muhabbet (BM’de 1325’in hazırlanması konusunda katkıda bulunmuş, barış görüşmeleri, çatışma sonrası yönetim, geçiş dönemi adaleti gibi konularda çeşitli ülkelerde çalışmalar yapmış.)
-14.30 – 16.30 Müdahil Olma Mekanizmalarımız (Barış ve müzakere süreçlerine kadınların müdahil olma biçimleri)
-16.30 -16.45 Kahve Arası
-16.45 – 18.00 Sonuç Bildirisi hazırlanması

Bu haber 2281 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Manşet

Barış Mücadelesinde Barış İçin Akademisyen Kadınlar'dan

Barış Mücadelesinde Barış İçin Akademisyen Kadınlar'dan Barış İçin Akademisyenler Bildirisi'ne imza verdikleri için tutuklanan Meral Camcı ve Esra Mungan, cezaevinden ...

Her Yaşama 1 Oda Kampanyası

Her Yaşama 1 Oda Kampanyası Sur, Cizre ve Silopi için başlattığımız HerYaşama1oda kampanyası devam ediyor.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi