Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu-

3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu-

Tarih 02 Temmuz 2013, 20:21 Editör

81 ilden 600 kadın Ankara da eşitlik için buluştu.

3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu hafta sonu Ankara da yapıldı. Forumda 81 ilden 600 kadın eşitlik için bir araya geldi. Son olarak 2003 yılında toplanan forumun ardından bu, ülke genelindeki kadın örgütlerinin üçüncü buluşmasıydı.

Üç gün süren 3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumunda kadınlar sığınaksız bir dünyayı, birlikte politika üretebilmenin imkanlarını, ayrımcılıkla mücadeleyi, güncel politik sorunları ve kadın emeğini konuştular.

 

 

81 ilden 600 kadın Ankara’da eşitlik için buluştu!

“3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu” hafta sonu Ankara’da yapıldı. Forumda 81 ilden 600 kadın eşitlik için bir araya geldi. Son olarak 2003 yılında toplanan forumun ardından bu, ülke genelindeki kadın örgütlerinin üçüncü buluşmaydı.

Üç gün süren “3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu”nda kadınlar sığınaksız bir dünyayı, birlikte politika üretebilmenin imkanlarını, ayrımcılıkla mücadeleyi, güncel politik sorunları ve kadın emeğini konuştular.

Kimler düzenledi?
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) desteğiyle düzenlenen forumun sekreteryasını Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği üstlendi. Forumun yürütme kurulunda ise Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG), Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Türk Kadınlar Birliği (TKB), Başkent Kadın Platformu (BKP) ve Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) yer aldı.

Şu konu başlıkları altında atölye çalışmaları yapıldı:
Kadın cinayetleri, çocuk gelinler, aile kurumu, ŞÖNİM’ler, kamu-STK işbirliği, siyasete katılım, kent-kentlilik hakkı, illerdeki eşitli birimleri, LGBT bireylere yönelik şiddet, etnik ayrımcılık, engelli kadınlar ve çocukların yaşadığı ve başörtülü kadınlara yönelik ayrımcılıklar, Türkiye’de kadın hareketinin önündeki engeller, kadınların barış sürecine katılımı, anayasa süreci, kürtaj hakkı, kaç çocuk doğuracağına karar verme hakkı, çocuk/hasta/yaşlı/engelli bakım yükümlülüklerinin tüm toplum tarafından paylaşılması, girişimciliğin kadın istihdamına çözüm olup olmayacağı, esnek çalışma ve kadın üretim kooperatifleri.

Birlikte öğrendik
Forum yalnızca atölyelerle sınırlı kalmadı. Geceleri de fotoğrafçılıktan sinemaya, internet kullanımından haber yazma ve kampanya düzenlemeye kadar birçok konuda bilgi ve deneyim paylaşımı seansları yapıldı.

10 yıl sonra üçüncü buluşma
Bütün illerden kadın örgütlerinin ilk büyük buluşması 1995 yılında yapılan Dünya Kadın Konferansı’nın ardından 2000 yılında Pekin+5 sürecinde olmuştu. 2003 yılındaki ikinci kadın örgütleri toplantısı ise Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) çerçevesinde için düzenlenmişti. Bütün illerden 453 kadının katıldığı bu toplantının sonucunda CEDAW Ülke Raporuna alternatif “STK Gölge Raporu” hazırlanmış ve BM Komitesine sunulmuştu.

On yıl sonra yine 81 ilin tamamından kadınlar bir kez daha bir araya geldi, eşitlik ve adalet için sesini yükseltti.

3. KADIN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI FORUMU DEKLARASYONU
21-22-23 HAZİRAN 2013, ANKARA

EŞİTLİK İÇİN BULUŞTUK!

• Sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta eşitlik istiyoruz.
• Barışın hayatın bütün alanlarında gerçekleştirilmesini ve kadınların barış sürecinin her aşamasına aktif katılımının sağlanmasını istiyoruz.
• Temel hak ve özgürlüklerimize hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz.
• Demokrasi ve kadın haklarının iç içe olduğuna inanarak ‘kadınsız demokrasi olmaz’ diyoruz.

Ve şimdi…
Yeni anayasanın yapım sürecinde;
• Anayasanın toplumsal cinsiyet eşitliğini ve cinsiyet kimliklerini göz ardı etmeden,
• Seçim ve atamayla gelinen mekanizmalarla sosyal sorumluluk alanlarında eşit temsil ilkesini temel alarak,
• Hazırlık süreci şeffaflaştırılarak
yapılmasını ve Anayasayı birlikte yazmayı talep ediyoruz.

Bu anayasaya bağlı olarak;
• Yerel ve merkezi bütçenin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeler olarak hazırlanmasını,
• Biz kadınların hayatın her alanında eşit temsili ve eşit katılımı için gerekli yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını,
• Özellikle Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları dahil olmak üzere siyasal yaşamın tüm alanlarında derhal siyasi reform yapılmasını,
• Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve cinsiyete dayalı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması için başta CEDAW olmak üzere uluslararası taahhütlerimizin gereğinin hayata geçirilmesini,
talep ediyoruz.

KADINLARIN KATILIMIYLA, SÜREKLİ, ETKİLİ VE KARARLI BİR ‘KADIN POLİTİKASI’ OLUŞTURULMASI VE UYGULANMASINI İSTİYORUZ!

KADIN HAKLARI VE DEMOKRASİNİN İÇİÇE OLDUĞUNA İNANARAK ‘KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ’ DİYORUZ.


3. Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Forumu adına
Forum Yürütme Kurulu

Başkent Kadın Platformu
Kadın Adayları Destekleme Derneği
Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi
Türk Kadınlar Birliği
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu

 


Bu yazı Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Uçan Süpürge Kadın Haber Sitesinden alınmıştır.

 

 

Bu haber 1589 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Katıldıklarımız

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın-

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın- Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi Girişimi Sur’da sokağa çıkma yasağı olan yerde kalan çocukların dışarı çıkarılmalar...

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016 "Geçen 8 Mart’tan bu yana ülkenin ve bölgenin sürüklendiği savaş ortamında, artan nefret ve kutuplaşmaya karşı biz ...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi