Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

tutuklu kadınlar için adalet bakanlığına faks gönderdik-16 Ekim 2010

tutuklu kadınlar için adalet bakanlığına faks gönderdik-16 Ekim 2010

Tarih 07 Temmuz 2013, 11:33 Editör

Kürt sorununda kadınları çözümü dile getirmek ve kadın dayanışmasını öne çıkarmak için bir yıldır çalışmalarını sürdüren Barış İçin Kadın Girişimi üyeleri ''Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz. Barış için ısrar ediyoruz'' pankartlarıyla bu defa 'barış noktası'nı KCK'li oldukları iddiasıyla tutuklanan Kürt kadın siyasetçilere destek için kurdu.

Sevgili Kadınlar, 18 Ekim Pazartesi günü, aralarında Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyesi kadın mücadelesindeki arkadaşlarımızın da tutuklu olduğu davaların duruşması başlıyor. Tutuklu kadınlarla dayanışmak ve serbest kalmaları için yapacagımız basın açıklaması ile birlikte Adalet bakanlıgına gönderecegimiz telgrafta barış için ısrar etmeyi, barış noktalarında buluşmayı bir kez daha sizlerin katılımınızla gerçekleştirmek istiyoruz ... 16 EKİM 2010 CUMARTESİSAAT:12.30 / GALATASARAYİstanbul Barış İçin Kadın Girişimi AŞAĞIDA CUMARTESİ PROGRAMINI İLETİYORUZ. 16 Ekim Cumartesi eylem ve etkinlik planımız şöyle olacak:12:00 GALATASARAY�DA CUMARTESİ ANNELERİNİN EYLEMİNE DESTEK12:30 GALATASARAY�DA BASIN AÇIKLAMAMIZ VE BUNUNLA BİRLİKTE TELGRAF GÖNDERME.14:00 Daha önce geniş katılımlı olarak yapmayı planladığımız ve gündemlerini oluşturduğumuz toplantımız yapılacaktır.Toplantımızın ana gündemi �barış için kadın girişimi� nin dünü ve bugünkü mücadele hattı üzerine olacak. Toplantı sonrası İstanbul�dan Diyarbakır�a mahkemeyi takip etmek için giden arkadaşlarımızı yolcu edeceğiz. Cumartesi günü görüşmek üzere!16 EKİM 2010 CUMARTESİ SAAT:12.30 / GALATASARAYİstanbul Barış İçin Kadın Girişimi12:0012:3014:0016 Ekim 2010, Cumartesi

BARIŞ İÇİN KADIN GİRİŞİMİ:

Tutuklu Kürt kızkardeşlerimizin yanındayız

'Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var' sloganı ile yola çıkan Barış İçin Kadın Girişim üyesi kadınlar, KCK'li olduğu iddiasıyla tutuklanan kadın siyasetçilerin derhal serbest bırakılması talebiyle Adalet Bakanlığına faks gönderdi. Barış ve Demokratik Çözüm Platformu ise KCK davasını izlemek için İstanbul'dan yoğun katılım ile yarın yola çıkıyor.

Kürt sorununda kadınları çözümü dile getirmek ve kadın dayanışmasını öne çıkarmak için bir yıldır çalışmalarını sürdüren Barış İçin Kadın Girişimi üyeleri ''Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz. Barış için ısrar ediyoruz'' pankartlarıyla bu defa 'barış noktası'nı KCK'li oldukları iddiasıyla tutuklanan Kürt kadın siyasetçilere destek için kurdu. Kadınlar, ''Tutuklu kadınlar serbest bırakılsın'', ''Barış için ısrar, ısrar ediyoruz'', ''Jin jiyan azadi'' sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan Semiha Şahin, girişim olarak, kadın dayanışmasını vurgulamak için Diyarbakır, Ankara, Hakkâri ve İstanbul'da bir araya geldiklerini söyledi. Savaşın en çok kadınları vurduğunu kaydeden Şahin, "Savaş nefreti yaratıyor, korku yaratıyor. Savaş, şiddeti, cinsiyetçiliği ve militarizmi üretiyor. Biz kadınlar hayatımızın her noktasında savaşı hissediyoruz, yoksulluğumuzda erkek egemen sistemin hayattan kopardığı her kadının adında hissediyoruz savaşı" şeklinde konuştu.

BAKANLIĞA FAKS GÖNDERİLDİ

Bir yıldır kurdukları 'barış noktasını' bu defa savaşın başka bir yüzünün yansıması olan tutuklu kadınlar için kurduklarını belirten Şahin, "KCK adı altında üst üste yapılan operasyonlarla Kürt halkının iradesiyle seçilmiş belediye başkanları ve BDP'li ve KESK'li kadın arkadaşlarımız gözaltına alındı, tutuklandı. Aylar sonra ilk kez Kürt kız kardeşlerimizin 18 Ekim'de Diyarbakır'da mahkeme karşısına çıkarılacak. Onların yanında olduğumu bir kez daha haykırıyoruz'' dedi.

Şahin, kadınlar olarak taleplerini şöyle dile getirdi: "Kadınların siyaset yapmalarının önündeki engellerin kaldırılsın ve baskılara son verilsin. Savaşa değil kadınlara bütçe ayrılsın. Kürt kadınlarının kendi kimliği ile kamusal alanda ifadesi için anadilde eğitim önündeki engeller kalksın. Operasyonlar derhal durdurulsun. Kürt halkının barış taleplerine yanıt verilsin." Açıklamanın ardından kadınlar, Galatasaray Postanesi'nden Kürt kadın siyasetçilerin serbest bırakılması için Adalet Bakanlığına faks gönderdi.

 

Bu haber 1400 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2010

silahlar sussun eylemi basın açıklaması, 28 haziran 2010

silahlar sussun eylemi basın açıklaması, 28 haziran 2010 Savaşın bütün kadınlar için şiddet, yoksulluk, tecavüz, göç, fuhuşa sürüklenmek, hayatın iyice kıyısına itilmek, so...

Dolmabahçe'den Başbakan'a bir ses-18 temmuz 2010

Dolmabahçe'den Başbakan'a bir ses-18 temmuz 2010 girişim bu haftaki barış noktası nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın örgütleri temsilcileriyle 'açılı...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi