Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

ankaraya yürüyüş-Örgütlü mücadelemizi yükseltelim, varlığımızı hissettirelim yürüyüşü-29ekim2010

ankaraya yürüyüş-Örgütlü mücadelemizi yükseltelim, varlığımızı hissettirelim yürüyüşü-29ekim2010

Tarih 07 Temmuz 2013, 12:14 Editör

Örgütlü mücadelemizi yükseltelim, varlığımızı hissettirelim yürüyüşü" düzenleyecek olan kadınlar, İstanbul ve Hakkari'den yola çıkarak Ankara'da Başbakanlık önünde eylemlerini sonlandıracak.

29 Ekim 2010, Cuma

Kadınlar 'kadınlara yaşatılanlara' karşı yürüyecek

"Örgütlü mücadelemizi yükseltelim, varlığımızı hissettirelim yürüyüşü" düzenleyecek olan kadınlar, İstanbul ve Hakkari'den yola çıkarak Ankara'da Başbakanlık önünde eylemlerini sonlandıracak.

Türkiye'de her gün yeni bir kadın bilinen nedenlerle katledilirken, taciz, tecavüz gibi daha birçok olayın mağduru olan kadınlar, seslerlerini duyurmak ve varlığını hissettirmek amacıyla; "Örgütlü mücadelemizi yükseltelim, varlığımızı hissettirelim yürüyüşü" başlatacak. Yaşamlarını güzelleştirmek, kadına yönelik inkâr politikalarına 'dur' demek için kadın seslerini birleştirmek isteyen çeşitli kurumlardan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü yaklaşırken seslerini bölge illerinden dünyaya duyurmaya çalışacaklar. 9 Kasım'da İstanbul ve Hakkâri'den başlayıp 12 Kasım'da Ankara'da sonlanacak yürüyüşün öncülüğünü, İHD, KESK Kadın Sekreterliği ve Barış İçin Kadın Girişimi yapıyor.

'YAŞAMIN HER ALANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Yürüyüşte, "Bedenime, kimliğime ve emeğime dokunma" şiarı ile her kentte öne çıkan bir kadın sorunu işlenecek ve gidilen her kentte oluşturulan dosyalar ile o kentten heyete temsili katılacak kadınlarla birlikte devam edip Ankara'da Başbakanlık önünde sonlanacak. Konuya ilişkin ajansımıza bilgi veren İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, yok sayılmak, inkar edilmek istemedikleri için, tüm kadınları emeğine, bedenine ve kimliğine sahip çıkmaya çağırarak, "Kadın bilincini yükseltme mücadelesi verdikçe, bizi yok sayan düzene karşı sesimizi daha örgütlü, daha gür yükselttikçe, bizi ikincilleştiren sisteme karşı mücadele ettikçe özgürleşen biz kadınlar, yaşamın her alanında var olmaya devam edeceğiz" dedi.

25 Kasım yaklaşırken kadına yönelik her türlü sorunu birlikte görünür kılmak, kadın mücadelesini süreklileştirmek ve sorunları ertelenir sorunlar olarak görülmekten çıkarmak istediklerini ifade eden Otlu, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin sistematik olarak arttığı bu dönemde, sisteme ve erkek egemen zihniyete 'dur' diyeceklerini söyledi. Otlu, Türkiye'de yıllardır süren çatışmalı ortamın militarizmi güçlendirdiğini ve kadın sorununu derinleştirdiğine dikkat çekerek, çatışmalı ortamın kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki sömürüyü meşrulaştırdığına vurgu yaptı. Kimliğinden, dilinden ve özgürlük arayışından dolayı tutuklanan kadınlara özgürlük istediklerini belirten Otlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Görsel ve yazılı medyanın, kadına yönelik şiddeti, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran; üçüncü sayfa haberlerinin konusu haline getirerek görmezden gelen; tacizi de, tecavüzü de, öldürülmeyi de 'kadın'ın hatası şeklinde yansıtan eril bakışını değiştirmek istiyoruz. Krizler bahane edilerek, işten atılan, eve kapatılan, güvencesizleştirilen, emeği ucuzlaştırılan ve karşılıksızlaştırılanların sesi olmak istiyoruz. Savaşın hakim olduğu, ölmenin ve öldürmenin meşrulaştırıldığı, temel insan hak ve özgürlüklerin, demokrasinin, ölümün karanlığında anlamsızlaştığı ortamlarda, kadın bedenine, kimliğine ve emeğine saldırıların daha da arttığı herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle barışın ve demokrasinin hiç olmadığı kadar zorunluluk arz ettiği bu dönemde; 9 Kasım'da İstanbul ve Hakkâri'den başlayıp 12 Kasım'da Ankara'da sonlanacak bir yürüyüş başlatacağız."

KADIN YÜRÜYÜŞÜN GÜZERGÂHI

İstanbul güzergahı: Kocaeli, Bursa, Yalova, Eskişehir, Ankara.
Hakkâri güzergahı: Van, Bitlis, Siirt, Batman, Diyarbakır, Urfa, Adıyaman, Kırşehir, Ankara.

 

Bu haber 1540 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Katıldıklarımız

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın-

Ortak Çağrı: Sur’daki Çocuklar için Koridor Açın- Çocuklar İçin Barış Hemen Şimdi Girişimi Sur’da sokağa çıkma yasağı olan yerde kalan çocukların dışarı çıkarılmalar...

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016

8 mart'ta Kadınlar ‘Yaşamdan yanayız, hayatlarımızı savunuyoruz’ dedi-2016 "Geçen 8 Mart’tan bu yana ülkenin ve bölgenin sürüklendiği savaş ortamında, artan nefret ve kutuplaşmaya karşı biz ...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi