Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

Dolmabahçe'den Başbakan'a bir ses-18 temmuz 2010

Dolmabahçe'den Başbakan'a bir ses-18 temmuz 2010

Tarih 07 Temmuz 2013, 12:53 Editör

girişim bu haftaki barış noktası nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın örgütleri temsilcileriyle 'açılım' toplantısı için bir araya geldiği Dolmabahçe Sarayı'nda kurdu. Dolmabahçe de bir araya gelen kadınlar, Barış için ısrar ediyoruz dediler.

18 Temmuz 2010, Pazar

Dolmabahçe'den Başbakan'a bir ses (!)

"Barış İçin Kadın Girişimi", Başbakan Erdoğan'ın kadın kurumlarıyla yapacağı "açılım" toplantısı öncesi Dolmabahçe Sarayı'nın ön kapısında "barış noktası" kurdu. Kadınların Başbakanlık Ofisi önünde seslerini duyurma talebine ise izin verilmedi.

"Söyleyecek sözümüz değiştirecek gücümüz" var sloganı ile barışa dair sözleri ve eylemleriyle dikkat çeken "Barış İçin Kadın Girişimi" bu haftaki "barış noktası"nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın örgütleri temsilcileriyle 'açılım' toplantısı için bir araya geldiği Dolmabahçe Sarayı'nda kurdu. Dolmabahçe'nin Boğaz'a bakan ön kısmında bir araya gelen kadınlar, "Barış için ısrar ediyoruz, operasyonlar durdurulsun silahlar sussun" pankartı açarak "Silahlar sussun hemen şimdi", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Bijî yekîtiya jinan" dövizleri taşıdı. Kadınlar, "Jin jiyan azadi", "Barış için ısrar ediyoruz", "Savaş değil sığınağa bütçe", "Öldürmeye değil yaşatmaya bütçe", "Silahlar sussun barış hemen şimdi" sloganları attı.

Açıklamayı kadınlar adına Yıldız İmrek ve Canan Arı okudu. Savaşın, kadınlar için daha çok erkek şiddeti, daha çok yoksulluk anlamına geldiğini belirten Arı, "Savaşın tecavüzleri artırıp meşrulaştırdığını anlatmak için buradayız. Artık daha fazla ölüm ve acı istemediğimiz için buradayız. Artık daha fazla ölüm ve acı istemediğimiz savaşın ülkeyi yoksullaştırdığını, doğayı yıkıma uğrattığını, yaşadığımız toprakları kimsenin güvende olmadığı bir cehenneme çevrildiğini anlatmak için buradan haykırıyoruz" diye konuştu. Başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye'de herkesin Türk ve Sünni olmayanların, heteroseksüel olmayanların, başörtülü ya da başörtüsüzlerin, ayrımcılığa uğramadan barış içinde eşit ve onurlu bir yaşam sürdürmeye hakkı olduğuna inandıklarını belirten İmrek ise "Kimsenin ayrımcılığa uğramadan barış içinde eşit ve onurlu bir yaşam sürdürmeye hakkı olduğuna inanıyoruz" diye konuştu. İmrek, "Savaş çığırtkanlarının savaştan rant sağlayanların tam aksine bu gün bu barış noktasında sözün bittiği değil başladığı yerdeyiz. Sözün bittiği o ölümcül noktayı kabul etmiyoruz. Barış için söyleyecek sözümüz var. Silahların susmasını, operasyonların derhal durdurulmasını istiyoruz" diye kaydetti.

Açıklamanın ardından kadınlar 10 dakika oturma eylemi yaptı. Daha sonra kadınlar toplantıya katılan kadınlarla görüşmek ve seslerini duyurmak için Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi önüne yürümek istedi. Ancak, geniş güvenlik önlemleri olan polis engeli ile karşılaşan kadınlar, daha sonra dağıldı.

Öte yandan Başbakan Erdoğan'la görüşmek üzere kadın kurumlarının temsilcileri Başbakanlık Ofisi'ne geldi. Aralarında KADER Başkanı Çiğdem Aydın, VAKAD Başkanı Zozan Özgökçe, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği Üyesi Pınar İlkkaracan ve kadın hakları savunucusu Hülya Gülbahar'ın da bulunduğu kadınlar toplantının yapılacağı salona girdi. Başbakan Erdoğan'ın gelmesiyle toplantı başladı.

İstanbul - DİHA

 

Bu haber 1859 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2010

silahlar sussun eylemi basın açıklaması, 28 haziran 2010

silahlar sussun eylemi basın açıklaması, 28 haziran 2010 Savaşın bütün kadınlar için şiddet, yoksulluk, tecavüz, göç, fuhuşa sürüklenmek, hayatın iyice kıyısına itilmek, so...

tutuklu kadınlar için adalet bakanlığına faks gönderdik-16 Ekim 2010

tutuklu kadınlar için adalet bakanlığına faks gönderdik-16 Ekim 2010 Kürt sorununda kadınları çözümü dile getirmek ve kadın dayanışmasını öne çıkarmak için bir yıldır çalışmalarını sür...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi