Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

taksim de sabahladık.8 agustos 2009

taksim de sabahladık.8 agustos 2009

Tarih 09 Temmuz 2013, 17:35 Editör

Ancak barışın bize hediye edilmeyeceğini, eğer mücadele etmezsek barışın bir düş bile olamayacağını biliyoruz.Yıllardır birlikte erkek egemenliğiyle mücadele eden biz kadınlar, barışı kadınların dayanışmasıyla örmek için bu buluşmalara devam edeceğiz.

Merhabalar herkese

İstanbul taksim meydanında ve  Hakkari berçelan da  barış için sabahlıyoruz.

taksim meydanı ve berçelan yaylasında 8 ağustos akşamı saat 19.00 dan itibaren kadınlar olarak sabaha kadar barış özlemlerimizi, umutlarımızı, beklentilerimizi, gelecek güzel günlere dair hayallerimizi paylaşacağız.  Barış İçin sözümüzü söylüyoruz, sloganıyla kuracağımız platform  isteyen her kadının  barış için hayallerini, düşüncelerini anlattığı, şarkılarını, çalgılarını  barış için çalıp söylediği, şiirlerini barış için okuduğu bir yer olacak.

 

Bu etkinliklerimizde ve barış için birlikte yapacağımız daha birçok etkinliğimizde  hep birlikte savaşa karşı yüreklerimizde ki isyanları açığa çıkaralım mı?

 

Hakkari berçelan yaylasında kurulacak çadırda pek çok şehirden gelen kadınla sabahlanacak.

Taksim meydanı:  8 ağustos akşamı saat 19.00 da basın açıklamasıyla başlayacak ve sabaha kadar sürecek.
 
 

KADINLAR OLARAK BARIŞ İÇİN SÖZÜMÜZÜ SÖYLÜYORUZ

 

Kürt sorununda barışçıl demokratik çözümün yolunun açılmasına katkıda bulunmak amacıyla bir süre önce bir çalışma başlatmıştık.

 

31 Mayıs’ta Diyarbakır’da “Söyleyecek sözümüz, çözümü geliştirecek gücümüz var” sloganıyla bir araya gelen biz kadınlar; kadınların barış mücadelesine süreklilik kazandırmak, sürece müdahil olmak için, bu buluşmalara devam etme kararı aldık. Toplantıda ortaya çıkan “Kadın barış inisiyatifi/ hareketi” oluşturma yönündeki görüşlerimiz, özlemlerimiz, beklentilerimiz, hepimizi cesaretlendirdi.

 

İkinci buluşmamızı 28 Haziran’da Ankara’da yaptık. Bu toplantıda Diyarbakır’daki buluşmada dile getirilen önerileri de dikkate alarak, üçüncü kadın buluşmasını Hakkâri’de gerçekleştirme kararı aldık.

 

8 ağustosu 9 ağustosa bağlayan gece, Hakkâri ili Berçelan yaylasında, çadır kurarak, bir gece  Barış için sabahlayacağız.. Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlar olarak ortak amacımızı “Operasyonlar dursun, barışın yolu açılsın” sloganıyla dile getireceğiz.

 

Ayrıca Berçelan da ki Kadın Barış Buluşması sırasında kuracağımız platformu, barış özlemlerimizi, umutlarımızı, beklentilerimizi, gelecek güzel günlere dair hayallerimizi paylaşmak için kullanacağız. “ Barış İçin Sen de Sözünü Söyle” sloganıyla tanımladığımız bu platform, eyleme katılan kadınların, barış adına aklından geçenleri kısaca anlattıkları, şarkılarını barış için söyledikleri, şiirlerini barış için okudukları bir serbest kürsü olsun istiyoruz.

 

Şiddet dolu yıllar boyunca yaşadıklarımızı, bu yaşanmışlıklara dair tanıklıklarımızı paylaşmanın, duygularımızı ifade etmenin, birbirimizi anlama çabası göstermenin,  birbirimizin yüreğine dokunmanın, birbirimizin halinden anlamanın, bizleri barışa bir adım daha yaklaştıracağına inanıyoruz.

 

Bu dayanışmayı pekiştirmesi ve daha da görünür kılması açısından, Berçelan’da yapacağımız eylemimizle eş zamanlı olarak, İstanbul’da da kadınlar olarak bir gece Taksim Meydanı’nda Barış için sabaha kadar oturacağız. “İstanbul Taksimden Hakkari Berçelana Barış İçin Sabahlıyoruz ” sloganımızla,  gene hepimizin sözümüzü söyleyeceği bir serbest kürsü oluşturacak, pankartlarımız, sözlerimiz, sloganlarımız, şarkılarımızla Berçelan da ki arkadaşlarımızın eylemini destekleyeceğiz.

 

Barış eylemlerimizin ardından, 23 Ağustosta, İstanbul’da Şişli belediyesine ait Maçka parkında bir şenlik düzenleyeceğiz.  Bu şenlik kapsamında oluşturduğumuz kürsülerimizde de Diyarbakır buluşması ile başlattığımız eylemliliklerimize devam edeceğiz.

 

İstanbul’da Ekim ayında bir kadın konferansı ile Türkiye’nin her kesiminden gelen kadınlarla ön yargılarımızı aşarak bir konferans gerçekleştireceğiz. Bu konferanstan  Bir kadın barış hareketinin çıkacağını ümit ediyoruz.

 

Bu etkinliklerimizde ve barış için birlikte yapacağımız daha birçok etkinliğimizde sizi de aramızda görmek, birlikte olmak istiyoruz. Hep birlikte savaşa karşı yüreklerimizde ki isyanları açığa çıkaralım mı?

 

BARIŞ İÇİN KADIN İNSİYATİFİ GİRİŞİMİ

Bugün buradayız,

Memleketin dört bir yayından gelen Türkiyeli kadınlar olarak;

Kürt sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için buradayız.

Savaşın sona ermesi için buradayız.

Barış herkese, en çok da bize, biz kadınlara gerekiyor. Çünkü erkek egemenliği savaş ve militarizmle her geçen gün güçleniyor.

Bu gün buradayız,

Şiddet dolu yıllar boyunca yaşadıklarımızı, bu yaşanmışlıklara dair tanıklıklarımızı, duygularımızı paylaşmak, bir birimizin yüreğine dokunmak, birbirimizin halinden anlamak için bugün Berçelandayız.

Bu toprakların doğusunda batısında, güneyinde kuzeyinde yıllardan beri çok büyük acılar yaşandı. Her ölümde bizim de ömrümüzden günler, aylar, yıllar toprağa aktı…

Çocuklarımıza Barış ve Jiyan adını koyarken, silahların konuşmadığı, dillerin, yüreklerin birbirine kavuştuğu bir hayatı düşlemiştik.

Fakat önce Barışları ve Jiyanları gömdük…

Barış herkese; en çok bize, biz kadınlara gerekiyor.

Çünkü şiddetin hayatlarımızda nelere mal olduğunu en iyi biz kadınlar biliyoruz.

Çünkü evde, işte, sokakta, gece ya da gündüz yaşamın her alanında şiddete uğruyoruz.

Savaş döneminde ise şiddet daha da arttı, her savaşta olduğu gibi kadın bedeni savaş alanı haline geldi. Taciz, tecavüz bir savaş yöntemi haline geldi. 

Şimdi

Zamanın ve mekânın tam da bu noktasında Berçelan’da, 25 yıllık savaştan geriye kalan 50 bin mezar, yakılmış yıkılmış sayısız köy, binlerce faili meçhul ve kayıp, yoksulluğa, zorunlu göçe maruz kalmış milyonlarca insan ve aile içinde şiddete uğrayan binlerce kadın için, kendimiz için barış istiyoruz.

Şimdi,

Bir kez daha barışın mümkün olduğuna tüm kalbimizle inanıyoruz.

Ancak barışın bize hediye edilmeyeceğini, eğer mücadele etmezsek barışın bir düş bile olamayacağını biliyoruz.

Yıllardır birlikte erkek egemenliğiyle mücadele eden biz kadınlar, barışı kadınların dayanışmasıyla örmek için bu buluşmalara devam edeceğiz.

Artık kurşunların çatışmasını değil, sözlerin buluşmasıyla inşa edilecek barışı istiyoruz.

Bu yüzden, şimdi, tam da burada, bir zamanlar doğanın bereketine tanık olduğumuz, savaşla kurutulan, coşkusu susturulan bu yaylada, bir gecelik uykumuzu barışa armağan ediyoruz…

Biz, hemen şimdi silahların susmasını istiyoruz.

Biz, hemen şimdi operasyonların durmasını istiyoruz.

Biz, hemen şimdi barış istiyoruz.

Biz, hemen şimdi ölümlerin durmasını istiyoruz.

Çünkü biz hayatı istiyoruz.     

8*9 ağustos 2009

Kadın Barış İnisiyatifi Girişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1624 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2009

ankara buluşması çağrı metni ve sonuç bildirgesi-28 haziran 2009

ankara buluşması çağrı metni ve sonuç bildirgesi-28 haziran 2009 Barışın yolu bir halkı yok saymaktan, dilini yasaklamaktan ve onun yapılanlara sessiz kalmasını beklemekten, mücade...

İstanbul Beyoğlu Barış Noktası 25 aralık 2009

İstanbul Beyoğlu Barış Noktası 25 aralık 2009 Barış noktası bu kez Beyoğlu Taksim meydanında


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi