Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

barış için kadın forumu-ist.-17-18 ekim 2009

barış için kadın forumu-ist.-17-18 ekim 2009

Tarih 09 Temmuz 2013, 20:49 Editör

Barış İçin Kadın Girişimi olarak bu talepler çerçevesinde yola çıkarken öncelikle operasyonların durdurulmasını ve tezkerenin geri alınması, kadın hareketinden yol arkadaşlarımız DÖKH ten, KESK ten kadınlarla Kürt halkının barış mücadelesinde tutuklanan tüm kadınların serbest bırakılmasını istiyor, erkek egemenliğine ve savaşa karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi söylüyoruz.

Basına ve kamuoyuna,

Biz Barış İçin Kadın Girişimi 17-18 Ekim tarihlerinde yaptığımız Barış İçin Kadın Forumu sonucunda, barış sürecinde  “söyleyecek sözümüz ve çözümü geliştirecek gücümüz var” diyerek, tüm kadınları barıştan yana aktif taraf olmaya çağırıyoruz.

Kadınlar Kürt sorununda barıştan yana aktif taraf çünkü savaştan sadece Kürt kadınlar değil, tüm kadınlar etkileniyor.

Savaşın yarattığı nefret, korku, düşmanlaştırma ortamı şiddeti normalleştirerek gündelik yaşamın her alanında karşımıza çıkmasına neden oluyor. Barış sadece sıcak çatışmanın bitmesi değil, şiddetsiz bir ortamda yaşamanın koşullarının oluşturulmasıdır.

Savaş nedeniyle hepimiz, daha yoksul, daha sağlıksız, geleceğe daha az güvenli, ev işlerinin yükünü daha ağır taşıyan, çalışma ve eğitim olanaklarından daha az yararlanabilen bir toplumda erkek egemenliğinin baskısını daha çok yaşıyoruz.

Bu süreçte başta annelik aracılığıyla mağduriyet ve acılar üzerinden kurulan dil, biz kadınları görünür olmaktan uzaklaştırıyor, edilgen kılıyor. Biz kadınlar sadece savaşın etkileri nedeniyle değil, ezilen bir toplumsal grup olarak ezilen Kürt halkıyla dayanışmak için de barıştan yana tarafız. Barış politikasıyla erkek egemenliğine karşı mücadelenin ortaklıklarını öne çıkarıyoruz.

Barış İçin Kadın Girişimi/barış için kadın hareketi olarak taleplerimiz:

Cinsiyetçi, militarist, şoven her türlü örgütlenmenin dağıtılması,

Kadınların ve Kürt halkının gördüğü zararların pozitif ayrımcı önlemelerle telafi edilmesi, bu bağlamda uluslar arası hukukun kadınlar lehine aldığı kararların öncelikle hayata geçirilmesi,

Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılması ve Kürtçe anadilde eğitimin acilen hayata geçirilmesi

Farklı kimliklerin, dillerin, kültürlerin tam eşitliğinin ve kolektif haklarının anayasal güvence altına alınması ve gelişmesinin teşvik edilmesi,

Savaş süresince kadınlara karşı işlenmiş suçların ve savaşın cinsiyetçi yüzünün açığa çıkarılarak yargılanması,

Barış İçin Kadın Girişimi olarak bu talepler çerçevesinde yola çıkarken öncelikle operasyonların durdurulmasını ve tezkerenin geri alınması, kadın hareketinden yol arkadaşlarımız DÖKH’li, KESK’li kadınlarla Kürt halkının barış mücadelesinde tutuklanan tüm kadınların serbest bırakılmasını istiyor, erkek egemenliğine ve savaşa karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi söylüyoruz.

Biz bu toplantıya katılan kadınlar, Barış için Kadın Girişimi,  önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz eylemlerin ilki olarak 19 Ekim’de Silopi üzerinden gelecek Barış Grubunun karşılamasında yer alacağımızı duyuruyoruz.

Bu haber 1467 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Metin Ve Bildirilerimiz

Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor-konferans sonuç metni için basın açıklama-7 mayıs2013

Kadınlar barış sürecinde aktif rol alıyor-konferans sonuç metni için basın açıklama-7 mayıs2013 Basın İçin Kadın Girişimi tüm taraflarla görüşecek! BM 1325 kararı için alternatif eylem planı oluşturacak! G...

silahlar susturulsun-Savaşa Karşı Sessiz Eylem 31 Ağustos 2012

silahlar susturulsun-Savaşa Karşı Sessiz Eylem 31 Ağustos 2012 31 Ağustosta Taksim meydanında biraraya gelerek savaşa karşı Barış Noktamızı açarak sessiz eylem yaptık.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi