Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

silahlar susturulsun-Savaşa Karşı Sessiz Eylem 31 Ağustos 2012

silahlar susturulsun-Savaşa Karşı Sessiz Eylem 31 Ağustos 2012

Tarih 11 Temmuz 2013, 13:44 Editör

Etrafta çok ses var. Bu sesler, ölümdür. Bu sesler, işsizlik, göç, tecavüzdür. Duyulan bu sesler, savaş çığırtkanlığı ve savaş çağrısıdır. Bu seslerin içinde barışın sesi gözden kaçıyor, önemini kaybediyor. Bu sesler yükseldikçe barışın sesi duyulmaz oluyor. Artık savaş bitecek diyerek gelecek günler için kurduğumuz hayaller yine tuzla buz oluyor.Savaş isteyenlerin sesi çoğaldıkça biz kadınlar giderek görünmez oluyoruz, ve barış için ses veren kadınlar bastırıldıkça savaşın sesi yükseliyor.

"Etrafta çok ses var, en çok da savaş çığırtkanlarının sesi. "Bu sesler yükseldikçe barışın sesi duyulmaz oluyor. "Bu sesler çıktıkça, kadınların sesleri ve talepleri bastırılıyor. "Savaş isteyenlerin sesi çoğaldıkça biz kadınlar giderek görünmez oluyoruz. "Madem barışın sesi kısılmaya, yok edilmeye çalışılıyor bizler sesimizi, sözümüzü bu sefer bu barış noktasında sessizliğimize yüklüyoruz. Sesimiz duyulana kadar hep birlikte. Savaş çığırtkanlarına karsı susmuyoruz. "Öldürmek değil yaşatmak konuşulsun."
Kadınlardan barış için oturma eylemi
Tarih: 31.08.2012 Saat:19.00

Fethiye Davası
Kadınlar, Barış İçin Kadın Girişimi'nin çağrısıyla "savaş istemiyoruz, silahlar susturulsun" demek için Barış Noktası kurdu. Taksim Tramvay Durağı'nda gerçekleştirilen sessiz oturma eylemine 40 civarında kadın katıldı. Basın metninin Serap Güre okudu. Güre "yıllardır sürdürülen bir savaş var. Bu savaşın tahribatını duyan kulak, gören göz biliyor. Duymamış, bilmemiş gibi yapanlar savaş istiyor" dedi.

"Etrafta çok ses var. Bu sesler, ölümdür. Bu sesler, işsizlik, göç, tecavüzdür. Duyulan bu sesler, savaş çığırtkanlığı ve savaş çağrısıdır. Bu seslerin içinde barışın sesi gözden kaçıyor, önemini kaybediyor. Bu sesler yükseldikçe barışın sesi duyulmaz oluyor. Artık savaş bitecek diyerek gelecek günler için kurduğumuz hayaller yine tuzla buz oluyor.Savaş isteyenlerin sesi çoğaldıkça biz kadınlar giderek görünmez oluyoruz, ve barış için ses veren kadınlar bastırıldıkça savaşın sesi yükseliyor." diyen Güre, "Savaş istemiyoruz. Silahlar susturulsun!" demek için buradayız. "Öldürmeyi değil, yaşatmayı; birlikte yaşamanın yollarını konuşalım. Savaş istemiyoruz, silahlar susturulsun." Sözleriyle basın açıklamasını sonlandırdı.

Kürtçe ve Türkçe döviz ve pankartların açıldığı eyleme BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ve Ayşe Kulin de destek verdi. Yaklaşık 20 dakika oturan kadınlar, eylemi sessizce bitirdiler.               

Bu haber 1648 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

2012

tutuklu kadınlara kart gönderdik.29 aralık 2012

tutuklu kadınlara kart gönderdik.29 aralık 2012 2013 yılına birkaç gün kaldı. Her türlü ayrımcılığa, erkek egemen şiddete karşı birlikte isyan ettiğimiz ve barış i...


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi