Barış İçin Kadınlar
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KAMPANYALAR SİTENE EKLE RSS İLETİŞİM KÜTÜPHANE

EN ÇOK OKUNANLAR

Barış İçin Kadın Girişimi: Yaşam: Yerinde, Yeniden!basın toplantısı-beyza kural

Barış İçin Kadın Girişimi: Yaşam: Yerinde, Yeniden!basın toplantısı-beyza kural

Tarih 10 Mart 2016, 11:54 Editör

Zorla yerinden edilmenin en çok kadınları etkilediğini belirten Barış İçin Kadın Girişimi, bunun tekrarlanmaması için Sur, Cizre ve Silopi ile dayanışma çağrısı yaptı.

Barış İçin Kadın Girişimi: Yaşam: Yerinde, Yeniden! Zorla yerinden edilmenin en çok kadınları etkilediğini belirten Barış İçin Kadın Girişimi, bunun tekrarlanmaması için Sur, Cizre ve Silopi ile dayanışma çağrısı yaptı. Beyza Kural-İstanbul - BİA Haber Merkezi09 Mart 2016, Çarşamba 13:53 Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), yerinden edilmenin en çok kadınların hayatını etkilediğini hatırlatarak dayanışma kampanyası başlattı. “Yaşam: Yerinde, Yeniden! Dayanışmaya Ben de Varım!” başlıklı kampanya ile Sur, Cizre ve Silopi’de yaşayanların buralarda hayatlarını yeniden kurabilmesi için dayanışma sağlamayı amaçlıyor. “Bir kadının daha evine dönmemesine razı değiliz” Kampanyanın basın toplantısında konuşan Burcu Arıkan, önceki çatışma dönemlerinden zorunlu göçün kadınlar üzerinde ayrıca olumsuz etkisi olduğunu gördüklerini hatırlattı. Bu durumun tekrar yaşanmasının engellenmesi gerektiğini belirtti. BİKG açıklamasını okuyan Seray Şahiner, Cizre, Silopi ve Sur’daki yasakların ardından insanların burada yasak öncesindeki hayatlarına dönmeyi istediklerini anlattı. “Biz yerinden edilmenin kadınların hayatını nasıl etkilediğini, apar topar gidilen kentlerde hayata tutunmanın zorluğunu, yersizliği, yoksulluğu gördük, tanık olduk. Bu yüzden savaşın binlerce insanı bir kere daha yerinden etmesine razı değiliz. Bir kadının daha can havliyle çıktığı evine dönememesine razı değiliz; bunun için sorumluluğumuzu biliyoruz. “Nasıl Cerattepe'de akarsularımızı kurutanlara, bu su kaynağını aldığı yerde güzel diyorsak, nasıl Yırca'da ağaçlarımızı kesenlere bu ağaç kökünü saldığı yerde güzel diyorsak; Sur'da, Cizre'de, Silopi'de hayatımıza bombalar yağdırıp yıkanlara karşı hayatlarına, doğalarına, tarihlerine sahip çıkanlarla birlikte yaşam, yerinde güzel diyoruz.” “Kadınlarla, kadınlar için” BİKG, kampanya ile yasakların ardından yeniden yerinde inşa sürecindeki insanlarla dayanışma kurmayı amaçlıyor. Bu kapsamda düzenleyecekleri toplantılarda gelecek önerilerle dayanışmanın boyutlarını tartışacaklar. Dayanışma için toplananların insanlara iletilmesi için de yerel dernekler ve belediyelerle iletişim içinde olduklarını belirttiler. “Belki her yıkıntıda bir odayı oturulur hale getirebiliriz hep birlikte. Belki el ele verirsek insanların yaşam alanlarını koruyabilir, istedikleri yerde barınma haklarını, bu konuda somut bir şey yaparak savunabiliriz. “Bu yüzden ‘her yaşama bir oda’ diyerek hep birlikte yola çıkalım diyoruz. Kadınlarla, kadınlar için. Eylül ayında Cizre ve Silopi'ye gittiğimizde kadınların yaşamı o zor şartlarda nasıl yeniden kurduklarını gördük. Tanığız! “#YaşamdanYanayız diyen, demiş olan ve demek isteyen tüm kadınlara çağrımızdır! Gelin savaşın yarattığı yıkımın karşısında, barış hakkımıza, hakikat hakkımıza, yaşam alanlarına, yaşama sahip çıkmak için dayanışmamızı örelim!” (BK)

Bu haber 1078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

savaş yeniden başladı yazık ki. haziran 2015

Esmeray ve RitimKolektif Sur, Cizre, Silopi için sahnede.

Esmeray ve RitimKolektif Sur, Cizre, Silopi için sahnede. her yaşama bir oda kampanyası çerçevesinde Esmeray ve RitimKolektif Sur, Cizre, Silopi için sahnede.

bikg idil' e tencere ve tabak gönderdi.

bikg idil' e tencere ve tabak gönderdi. bikg her yaşama bir oda kampanyası çerçevesinde idil' e 1000 tencere ve 300 tabak, kaşık, çatal takımı yolladı.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi